رئیس امور گزینشی قضایی و اداری قوه قضائیه در گفت‌وگو با «قضاوت» تشریح کرد

تغییر روند گزینش قضات و کارکنان نهاد قضایی

رئیس امور گزینشی قضایی واداری قوه قضائیه از تدوین آیین‌نامه جدید گزینش خبر داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین «احمدرضا عابدی» در گفت‌وگو با «قضاوت» اظهار کرد: با توجه به اینکه گزینش قضایی تابع قانون گزینش نیست، باید آیین‌نامه یا دستورالعمل ویژه‌ای برای گزینش اداری و قضایی در نظر گرفته می‏‌شد که با توجه به نیاز مطرح شده، این مهم صورت گرفت.

وی با بیان اینکه مطابق آیین‏‌نامه جدید باید سیستم از حالت فردگرایی خارج و نظام منسجمی ایجاد می‏‌شد، اضافه کرد: با این اقدام اگر تغییراتی در مسئولان ارشد گزینشی رخ دهد، سیستم گزینش فعالیت خود را ادامه خواهد داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین عابدی در خصوص تغییرات آیین‌نامه‌‏ای با ذکر مثالی یادآورشد: یکی از تغییرات در روند گزینش قضات، تفکیک در مراحل مصاحبه است، به این معنی که به محض ثبت نام فرد، مصاحبه اولیه‌ای انجام می‌شود و در این مصاحبه اگر احساس شود که متقاضی ضعفهایی داشته و امکان رد شدن وی وجود دارد، شخص متقاضی به واحد مصاحبه معرفی خواهد شد.

وی تاکید کرد: توجه داشته باشید که در روند قبلی، پرونده به واحد تحقیقات ارسال می‏‌شد و بعد از طی مراحل مختلف ممکن بود در پایان کار و بعد از صرف زمان زیاد، فرد متقاضی رد شود. اما برابر آیین‌نامه جدید مشکلات و مواردی که احتمال رد شدن متقاضی را به همراه دارد از ابتدای مشخص می‌شود. 

رئیس امور گزینشی قضایی واداری قوه قضائیه اظهارکرد:‌ به عبارتی در حال حاضر متقاضی قضاوت بعد از ثبت‌نام به واحد مصاحبه معرفی میشود و در این واحد، اگر مصاحبه‌گر به این نتیجه برسد که فرد به دلیل ضعفهای موجود صلاحیت تصدی پست قضا را ندارد، او را به هیأت معرفی می‌کند.

وی درباره فواید معرفی فرد به هیأت بیان کرد: نخستین فایده این اقدام، تعیین تکلیف سریع متقاضی بوده و ممکن است تکلیف فرد ظرف یک هفته مشخص شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین عابدی درباره دومین ثمره انجام مصاحبه نیز گفت: برابر آیین‌نامه پیشین نخستین اقدام برای گزینش فرد متقاضی تحقیقات محلی بود. این روش سبب می‎شد تمام افراد حاضر در محل زندگی متقاضی، متوجه موضوع شوند و این مساله در صورت رد شدن متقاضی عواقبی را برای وی به همراه داشت. این موضوع در مورد بانوان از حساسیت بیشتری برخوردار بود؛ بنابراین در آیین‌نامه جدید این موضوع مورد توجه قرار گرفته است و برابر آن پیش از مرحله تحقیقات، سایر ویژگی‌های متقاضی مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت ضعف شدید در مصاحبه، وی وارد مرحله تحقیقات محلی نخواهد شد.

به گفته وی، از دیگر فواید انجام مصاحبه از متقاضیان قضاوت، کاهش هزینه‌های تحقیقاتی و عدم تحمیل هزینه‌های گزاف به بیت‌المال است.

* انتهای پیام/بر چسب ها