دکتر فرحزادی در گفت و گو با «قضاوت» تشریح کرد

شرایط جذب دانشجویان در دانشگاه علوم قضایی

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری شرایط جذب دانشجو در سال تحصیلی 96-97 را تشریح کرد.

دکتر « علی‌اکبر فرحزادی» در گفت و گو با «قضاوت» اظهارکرد: دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری در ۳۵ دوره تحصیلی بیش از ۶ هزار فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی داشته است که بیش از ۵ هزار نفر از فارغ‎اتحصیلان این دانشگاه جذب قوه قضائیه شده اند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر دو نوع دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند ادامه داد: قریب ۲۵ سال است که دانشجویان این دانشگاه در مقطع کارشناسی بورسیه هستند. همچنین در سایر مقاطع، دانشجویان به صورت آزاد پذیرفته می‏شوند.

معاون آموزشی دانشگاه علوم قضایی با تأکید بر این موضوع که نیازهای قوه قضائیه تخصصی است و مباحث قضاوت و محاکم قضایی به سمت و سوی تخصصی شدن پیش می‏ رود تصریح کرد: در واقع برای رفع این نیاز؛ دانشگاه علوم قضایی رشته‌های «میان‏رشته‏ای» در مقاطع کارشناسی ارشد را نیز پایه‏ریزی کرده‌است.

وی با ذکر مثال‌هایی ادامه داد: مثلا مطابق با نیازهای دیوان عدالت اداری رشته حقوق دادرسی اداری در مقطع کارشناسی ارشد تعریف شده است. همچنین برای رفع نیازهای سازمان بازرسی کل کشور و سازمان زندانها، رشته‌های مدیریت نظارت بر بازرسی و حقوق کیفری اطفال و نوجوانان دراین دانشگاه راه‌اندازی شده است.

فرحزادی یادآورشد: در این دانشگاه بیش از ۲۶ رشته دانشگاهی طراحی شده که تاکنون ۲۰ رشته در وزارت علوم به تصویب رسیده است.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم قضایی همچنین با ارائه آماری از دانشجویان شاغل در مقاطع تحصیلی این دانشگاه خاطرنشان کرد: در مقطع کارشناسی ۵۲۱ دانشجو، در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته ۲۱۳ دانشجو، ارشد ناپیوسته ۵۳۷ دانشجو و در مقطع دکترا ۶۷ دانشجو مشغول به تحصیل هستند.

وی اضافه کرد:  همچنین ۳۰۰ پایان نامه کارشناسی ارشد دفاع شده،۲۵۰ پایان نامه در حال نگارش و ۱۵ رساله دکتر در حال نگارش از منابع تحقیقاتی و پژوهشی این دانشگاه محسوب می‎شود که ناظر بر بازار کار و نیازهای قوه قضائیه است.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم قضایی همچنین در خصوص جذب دانشجو در مقطع کارشناسی برای سال تحصیلی آینده هم بیان کرد: هرساله چندین برابر ظرفیت دانشگاه به سازمان سنجش اعلام نیاز می‌کنیم تا بتوانیم از بین پذیرفته‏ شدگان کنکور بهترین‎ها را در این مجموعه گرد هم آوریم. در حقیقت ما هرسال به دنبال نخبه‏ گزینی از بین پذیرفته‌شدگان کنکور سراسری هستیم که حضور رتبه‌های تک رقمی و دو رقمی کنکور در این دانشگاه، مؤید همین نکته است.

وی با تاکید بر این نکته که شرایط پذیرش دانشجو برای سال آینده کمی متفاوت خواهد بود هم خاطرنشان کرد: تاکنون از بین شرکت‏ کنندگان در هر ۴ گروه آزمایشی کنکور اقدام به جذب دانشجو می‌کردیم اما برای سال آینده تنها داوطلبان گروه آزمایشی علوم‌انسانی (با هر نوع دیپلمی) امکان پذیرش در این دانشگاه را خواهند داشت. جامعه

* انتهای پیام/بر چسب ها