دادستان عمومی و انقلاب قزوین:

قضات در صدور حکم زندان باید سعه صدر داشته باشند

دادستان عمومی و انقلاب قزوین گفت: قضات با رعایت آبرو و حیثیت افراد باید با صبوری از صدور سریع حکم زندان خودداری کرده و با گرفتن وثیقه از جمعیت زندانیان کم کنند.

به گزارش «قضاوت» وبه نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان قزوین، حجت‌الاسلام و المسلمین اسماعیل صادقی نیارکی در دیدار با قضات قزوین اظهارکرد: بسیاری از علما و مراجع از قضاوت بیم داشتند زیرا قاضی با جان، مال، ناموس مردم به طور مستقیم سرو کار دارد و مسئولیت ما در دستگاه قضایی نظام جمهوری اسلامی بسیار سخت و حساس است چرا که مدعی قضاوت اسلامی و قضاوت علی گونه هستیم.

وی با اشاره به روایتی از عزل ابوالاسد دوئلی توسط حضرت علی (ع) گفت: مولای متقیان وقتی برخورد و صدای بلند ابوالاسد دوئلی که موجب رعب و وحشت متهم شد را مشاهده کرد، او را از قضاوت عزل می‌کند؛ هر چند وی یکی از خاصان و دوستان امیرالمومنین(ع) بود و این بدین معناست که نباید محکمه را محل رعب و وحشت قرار دهیم.

حجت‌الاسلام صادقی نیارکی سپس به بیان شرایط اجرایی حدود الهی اشاره کرد و گفت: در اسلام اصلاح مجرم بر اجرای حدود ارجح است و قضات باید روش‌هایی را که پیغمبر(ص) و امیرالمومنین(ع) در زمان حکومتشان داشته‌اند را عمل کرده و هدف اصلاح باشد.

 

دادستان قزوین همچنین با اشاره به مجازات زندان تصریح کرد: مجازات‌ها در اسلام قاعده واصول دارند و حق و حقوق مردم شوخی بردار نیست. ما نباید به تصور اینکه در اریکه قدرت و در پشت میز قضاوت نشسته‌ایم و به گمان اینکه هر چه را که بنویسیم همان اجرا می‌شود و بدون درنظر گرفتن حقوق مردم و حیثیت و آبروی افراد آنها را مجازات و روانه زندان کنیم لذا در بسیاری از قوانین لازم است بازنگری شود و به سمت علل جرایم برویم.

صادقی نیارکی گفت: امروزه با موضوع جرم و جرم شناسی مواجه‌ایم که به دنبال علل و اسباب جرم هستند که مثلاً به چه علتی سرقت صورت گرفته و اگر در اثر گرسنگی دزدی صورت گرفته مجازات سارق چه خواهد بود و پس از شناسایی علل جرم فرهنگ هم بایداصلاح شود و اگر به آن عمل نکردند مجازات صورت گیرد. باید قوانین با توجه به علل جرم وضع شود و سیاست جنایی و جزایی مشخصی داشته باشیم.

وی یادآورشد: در جامعه ای می توانیم مجازات را اعمال کنیم که ازنظر فرهنگی اتمام حجت شده باشد و اگر کارهای فرهنگی صورت نگرفته باشد زمینه ساز بروز جرایم است.

 

وی اضافه کرد: باید به علل جرم توجه کنیم و ببینیم چگونه می توان جامعه را با قوانینی اصلاح کرد و اگر مجازات‌ها حساب شده اجرا شوند، تاثیرگذارند و می‌توان با آن جامعه را اصلاح کرد؛ اما اگر بدون اینکه به فکر اصلاح فرهنگ و جامعه باشیم فقط مجازات کنیم هیچ نتیجه ای نخواهد داشت.

دادستان خطاب به قضات گفت: قضاوت امری بسیار مشکل و خطیر و نوشتن قانون و وضع کردن آن سخت تراست؛ به همین دلیل شما مسئولیت سنگینی دارید.

وی تاکید کرد: درب اتاق قضات باید به روی همگان باز باشد تا حق کسی ضایع نشود.

* انتهای پیام/بر چسب ها